මිලිටරිකාරයන්ට මේ රටේ ඉඩ නැහැ

Click to
follow
ගාල්ල දිස්ත්‍රික් එජාප පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී විජේපාල හෙට්ටිආරච්චි

රටේ පවතින වර්ජන, උද්ඝෝෂණ රැල්ලට හේතු සහ ඒ සඳහා ආණ්ඩුව ලබාදෙන විසඳුම්, එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ජනාධිපති අපේක්ෂකත්වය නම් කිරීමට පමාවීම පක්ෂයේ මැතිවරණ සටනට බලපාන ආකාරය, ඇතුළුව රටේ වත්මන් දේශපාලන තත්ත්වය පිළිබඳ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී විජේපාල හෙට්ටිආරච්චි මෙසේ පිළිතුරු දෙයි.

* 2005 ඡන්දය රනිල් පැරදුණේ ප්‍රභාකරන් නිසා 
* රනිල්ගෙ නායකත්වය පක්ෂයට අවශ්‍යයි 
* පරිණත ශ්‍රීලනිපයට ළදරු පොහොට්ටුව ළඟ දණින් වැටෙන්න බැහැ 
* විදෙස් පුරවැසියකුට ලංකාව පාලනය කරන්න පුළුවන්ද? 
* ආණ්ඩුවක් හැටියට අපි සාර්ථකයි 
* සජිත්ට බිම් මට්ටමේ ඉල්ලුම වැඩියි 
* වර්ජන කරන්නෙ ආණ්ඩුව පෙරළන්න 
* කිසිම ආණ්ඩුවක්  මේ ආණ්ඩුව තරම් පඩි වැඩි කළේ නැහැ

ජනාධිපති සටනට වඩා එක්සත් ජාතික පක්ෂ අපේක්ෂක සටන ලොකු වෙලා තියෙන්නෙ ඇයි කියලා මුලින්ම ඇහුවොත්?

පිට ඉදන් බලන කෙනෙක්ට එහෙම පේනවා. එක්සත් ජාතික පක්ෂ ව්‍යවස්ථාවට අනුව අපේක්ෂකයව ඉදිරිපත් කරනවා. මැතිවරණය පවත්වන දින වකවානු දැන් ප්‍රසිද්ධියට පත් කළා. පක්ෂයෙ අපේක්ෂකයා තෝරන්න කමිටුවක් දානවා. ඉදිරිපත්වෙන අපේක්ෂකයන් අතරින් වඩාත්ම සුදුසු අය ගැන කමිටු නිර්දේශය කෘත්‍යාධිකාරී මණ්ඩලයට දෙනවා. කෘත්‍යාධිකාරී මණ්ඩලය අපේක්ෂකයා ගැන තීන්දුව ගන්නවා. ජනාධිපති අපේක්ෂකයා ගැන පක්ෂය හැමදාම තීන්දු ගත්තේ එහෙමයි. රණසිංහ ප්‍රේමදාස මහත්තයා ජනාධිපති අපේක්ෂකයා වුණෙත් එහෙමයි.

ජාතික මට්ටමේ ආයතන ගණනාවක් කරපු සමීක්ෂණවලට අනුව පාක්ෂිකයන්ගෙ වැඩි ඉල්ලුම සජිත් ප්‍රේමදාසට නේද?

ඒ කතාව සත්‍ය වෙන්න පුළුවන්. එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙ ගම් මට්ටමේ, බිම් මට්ටමේ සජිත් ප්‍රේමදාසට ලොකු ඉල්ලුමක් තියෙනවා. එක්සත් ජාතික පක්ෂ නායකයින්, විද්වතුන් එක්සත් ජාතික පෙරමුණේ නායකයින් දැන් මේ ගැන සාකච්ඡා පවත්වනවා. සියලු දෙනාගෙ එකඟතාවයෙන් අපේ අපේක්ෂකයා ඉදිරිපත් කරනවා. පක්ෂ අභ්‍යන්තරයෙ බෙදීමක් ඇති නොවෙන විදිහට තීන්දුව ගන්නවා.

දැනටමත් පක්ෂය තුළත් ගම් මට්ටමේ පාක්ෂිකයන් තුළත් සජිත් පිල රනිල් පිල කියල යම් බෙදීමක් තියෙනවා නේද?

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පක්ෂවල ඔවැනි තත්ත්ව ඇතිවෙනවා. ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයෙන් මෛත්‍රී පාල පිල මහින්ද පිල කියල බෙදීම් තියෙනවා. ඔවුන් වෙනම පක්ෂයකුත් හදාගත්තා. දැන් පොහොට්ටුවත් ශ්‍රී ලංකා එකත් ආයෙත් එකතුවෙන්න හදනවා. ළාබාල පොදු ජන පෙරමුණ ළඟ දැවැන්ත ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට දණින් වැටෙන්න සිද්ධ වෙලා. එක්සත් ජාතික පක්ෂයට එහෙම වෙලා නැහැ. ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයෙන් ගිය අයට කිසිම විනය පරීක්ෂණයක් කළේ නැහැ. ලලිත්, ගාමිණී පක්ෂයක් හැදුවා. ඒ නිසා ඡන්ද ලක්ෂ දහයක් පමණ එක්සත් ජාතික පක්ෂයට අහිමි වුණා. ඒත් ඒ පක්ෂයට ගිය හැමෝම ආයෙත් එක්සත් ජාතික පක්ෂයට ආවා. 2012 දී සජිත් පිල රනිල් පිල හැටියට බෙදුණා. සිරිකොතට ගල් ගැහුවා. කුරුඳුපොලු කතාවකුත් ආවා. එහෙම වෙලත් අවසානයෙ 2015 හැමෝම එකතුවෙලා ආණ්ඩුවක් හැදුවා. එක්සත් ජාතික පෙරමුණ 2020 ජනාධිපතිවරණයත් දිනනවා. රනිල් වික්‍රමසිංහ පක්ෂය වෙනුවෙන් ලොකු කැප කිරීම් කරපු නායකයෙක්. ඔහුගෙ නායකත්වය මේ පක්ෂයට අවශ්‍යයි.

ජනාධිපතිවරණය අභිමුඛව තියෙද්දි එජාපය කරන්නෙ ප්‍රතිවාදී අපේක්ෂකයව විවේචනය කරනවට වඩා තම පක්ෂයේම අපේක්ෂකයන්ව විවේචනය කර ගැනීම නේද?

ඒක ඉතාම අවාසනාවන්ත අවාසිදායක තත්ත්වයක්. සජිත් ජනාධිපති නම් අගමැති රනිල් වෙන්න ඕන. රනිල් ජනාධිපති නම් අගමැති වෙන්න ඕන සජිත්. මේක මගේ මතය. මේ දෙන්නගෙ එකතුවකින් තමයි එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙ ජයග්‍රහණය තියෙන්නෙ. 2015 ආණ්ඩුව ගන්නව කියල රනිල් වික්‍රමසිංහ එදා කියනකොට සමච්චලයට හැමෝම හිනා වුණා. රනිල් වික්‍රමසිංහගෙ උපක්‍රමශීලී නායකත්වයෙන් කාටවත් පරද්දන්න බැහැ කියපු මහින්ද රාජපක්ෂ අපි පැරැද්දුවා. හන්දිගානෙ වේදිකාවල කරන විවේචන අපිට අවාසියි.

පක්ෂ නායකත්වය විවේචනය කරන තත්ත්වයට පක්ෂ සාමාජිකයන් පත් වෙලා ඇතැම් මන්ත්‍රීවරු පවා නායකත්වය විවේචනය කරනවා. මේවායින් පෙනෙන්නෙ පක්ෂ විනය ආරක්ෂා කරගන්න බැරි තත්ත්වයට එක්සත් ජාතික පක්ෂය පත්වෙලා කියන එක නේද?

ආධුනික පසුපෙළ මන්ත්‍රීවරු කිහිප දෙනෙක් එවැනි ප්‍රකාශ කරනවා. ජ්‍යෙෂ්ඨ මන්ත්‍රීවරු ඇමැතිවරු කවුරුවත් පක්ෂ නායකත්වය විවේචනය කළේ නැහැ. රනිල් වික්‍රමසිංහ පක්ෂයට කළ කැපකිරීම නොදන්න අය එහෙම කරනවා. 2005 මැතිවරණයෙදි රනිල් වික්‍රමසිංහ මහත්තයා පැරදුණේ ඡන්ද අනූදාහකින් සිංහල බෞද්ධ ප්‍රදේශවල ඡන්ද 40% ක් ඔහු ගත්තා. හම්බන්තොටින් 41% ක් ගත්තා. වව්නියාව,මුලතිව්, යාපනය, කිලිනොච්චිය, ත්‍රීකුණාමලය වගේ ප්‍රදේශවලින් පැරදුණා. ප්‍රභාකරන් තහනම් නියෝගයකින් රනිල් වික්‍රමසිංහගෙ ඡන්ද අඩු කළේ නැත්නම් ඔහු අදත් ජනාධිපති. පක්ෂ විනය ආරක්ෂා කරන්න ඕන හින්ද තමයි අපේක්ෂකයා තෝරන්න කල් යන්නෙ. නායකත්වයට අවනත, විනය ගරුක පක්ෂයක් අනාගතයට ඉතිරි කරන්න ඕනා. පක්ෂයට නරක පූර්වාදර්ශ දෙන්න හොඳ නැහැ. ඕනම කෙනෙක් කෘත්‍යාධිකාරි මණ්ඩලයටත් නායකත්වයටත් අවනත වෙන්න ඕන.

පසුගිය කාලය පුරා විධායකය හා පාර්ලිමේන්තුව අතර බරපතළ ගැටුම් දක්නට ලැබුණා. මේ ක්‍රමය තුළ ඉදිරියෙදීත් මෙවැනි ගැටුම් ඇතිවිය හැකියි නේද?

19 වැනි සංශෝධනය හරහා වැඩි බලය හිමිවෙන්නෙ පාර්ලිමේන්තුවට. ඉදිරියෙදී පත්වෙන ජනාධිපතිවරයාට අඩුම තරමින් අමාත්‍යංශයක්වත් නැහැ. ජනාධිපතිට බලයක් නැහැ. මේ තත්ත්වය දැන දැනත් මේ ජනාධිපති පොරය ගැන මට පුදුමයි. පහුගිය ඔක්තෝබර් 26 වෙනතුරු අපි ජනාධිපති කියන ආකාරයට වැඩ කළා. ඒ නිසා ආණ්ඩුවෙන් ජනතාවට දෙන සහන පවා කප්පාදු වුණා. ඔක්තෝබර් 26 න් පස්සෙ අගමැති නියෝග තමයි ක්‍රියාත්මක වුණේ. ඒ නිසා සමෘද්ධිය ලක්ෂ හයකට දුන්නා. උපාධිධාරීන් විසි හයදහසකට පත්වීම් දුන්නා. ටැබ් පරිගණක දෙන්න ජනාධිපති විරුද්ධ වුණා. ජනාධිපති බලය අභිභවා ගිහින් ටැබ් පරිගණක දෙන්න කැබිනට් තීන්දුවක් ගත්තා. දැන් ජනාධිපතිට ආණ්ඩුවෙ වැඩ නවත්වන්න බැහැ. අගමැති ඇතුළු කැබිනට් මණ්ඩලය බලවත්. ජනාධිපති ව්‍යවස්ථාව කැඩුවා. ඊට පස්සෙ සුහදතාව නැතුව ගියා. ගම්පෙරළිය ලක්ෂ තුන්දාහක් ගමට දුන්නා. රන් මාවත් ගමට ආවා. සමෘද්ධි නියාමකයන් ස්ථීර කළා. උපාධිධාරීන්ට රැකියා දුන්නා. තනි ආණ්ඩුවක් හැටියට වැඩකරද්දි අපි සාර්ථක වුණා.

ප්‍රධාන පක්ෂ දෙකේම අපේක්ෂකයන්ට 50% සීමාවට එන්න නොහැකිවන බවටත් මත පළවෙනවා. එවැනි තත්ත්වයකදී ඊට මුහුණ දෙන්න එක්සත් ජාතික පෙරමුණ සූදානම්ද?

ඕක උපකල්පනයක් පමණයි. මෙතෙක් ඉතිහාසයෙ එහෙම වුණේ නැහැ. මෙවරත් එහෙම වෙන්නෙ නැහැ. අපි කොහොමත් 50% ට එහා ඡන්ද ගන්නවා. ඒ ශක්තිය අපිට තියෙනවා. ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය තීරණාත්මක සාධකය නෙවෙයි. ඔවුන් අපේක්ෂකයෙක් දැම්මොත් ප්‍රධාන අපේක්ෂකයන් දෙදෙනගෙ කිට්ටුවටවත් එන්න බැහැ.

රට තුළ වැඩ වර්ජන රැල්ලක් තිබුණත් ආණ්ඩුව නිහඬයි.

රාජ්‍ය සේවයට මේ ආණ්ඩුව තරම් වැඩ කරපු ආණ්ඩුවක් තවත් නැහැ. රාජ්‍ය සේවයෙ වැටුප් වැඩිවීම 120% ක්. ආණ්ඩුව ආපු ගමන් රාජ්‍ය සේවක වැටුප රුපියල් දසදහසකින් වැඩි කළා. පොලීසියෙ වැටුප් වැඩිවීම 40% ක්. කවදාවත් පොලීසියට එහෙම වැඩිවෙලා නැහැ. මේ ආණ්ඩුව පෙරලන්න කත් අදින අය විවිධ උද්ඝෝෂණ, වර්ජන කරනවා. ගුරුසේවයෙ පළමු පන්තියෙ ගුරුවරයෙක්ගෙ වැටුප රුපියල් අසූදාහක් වෙනවා. විදුහල්පති පරිපාලන සේවයෙ වැටුප ඊටත් වැඩියි. නොයෙක් වරප්‍රසාද දෙනවා කියන අය අවුරුදු විස්සක් තිස්සෙ මොනවද කළේ. සුදුසුකම් තියෙන අයට අද ඉදිරියට යන්න පුළුවන්. දේශපාලන ඇඟිලිගැසීම් නැහැ.

ආබාධිත හමුදා සෙබළුන්ගෙ ගැටලුවටත් හරි විසඳුමක් දෙන්න බැරිවෙලා නේද?

සියලු ඉල්ලීම් දීල තියෙද්දිත් මේ කරන, උද්ඝෝෂණ දේශපාලනිකයි. මහින්ද රාජපක්ෂ කාලෙත් ඔය රණවිරු ගැටලුව තිබුණා. කවුරුවත් පාරට බැස්සෙවත්, උද්ඝෝෂණ කළේවත් නැහැ.

හමුදා සෙබළුන්ගෙ ගැටලුවට ඔවුන්ගෙ ආණ්ඩුවක් යටතේ සති දෙකෙන් පිළිතුරු දෙනවා කියල ජී.ඇල්.පීරිස් කියනවා?

මෙච්චර කල් ඔය කවුරුවත් මේ ගැන අඩුම තරමින් පාර්ලිමේන්තුවෙදීවත් කතා කරල තියෙනවද? ජී.ඇල්.පීරිස් මහත්තය පාර්ලිමේන්තුවෙ නැති වුණත් ගෝලබාලයො දාල හරි ඒ ගැන කතා කරන්න තිබුණනෙ.

අවශ්‍ය විධිවිධාන හදල තිබුණත් වැඩකටයුතු කරන්න කලින් ආණ්ඩුව වෙනස් වුණා. ඒ නිසා ඒ දේවල් කරන්න බැරිවුණා කියලයි පොදුජන පෙරමුණ කියන්නෙ?

2015 න් පස්සෙ ඔය ගැන කවුරුවත් එක වචනයක්වත් පාර්ලිමේන්තුවෙ කතා කළේ නැහැ. එහෙම විධි විධාන හදල තිබුණ නම් ඒ ගැන පාර්ලිමේන්තුවෙ ප්‍රශ්න කරන්න තිබුණා. ඔය පට්ටපල් බොරුවක්.

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපති අපේක්ෂකයා වීම හරහා එක්සත් ජාතික පෙරමුණට එල්ල විය හැකි බලපෑම කොයි වගේද?

කිසිම බලපෑමක් නැහැ. මිලිටරි නායකයෙක්ට මේ රටේ ඉඩක් නැහැ. ඔහු කරපු ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී වැඩ ගැන හැමෝම දන්නවා. ගෝඨාභය රාජපක්ෂගෙ පුරවැසිභාවය ගැන තවමත් හරි විසඳුමකට ඇවිත් නැහැ. පුරවැසිකම අයින් කරගන්න කරපු ඉල්ලුම්පතේ පිටපතක් විතරයි තවමත් ඔහුට තියෙන්නෙ. අමෙරිකන් පුරවැසියෙක්ට ලංකාව පාලනය කරන්න පුළුවන්ද? එල්.ටී.ටී.ඊ.යුද්ධයෙ දරුණුම කාලෙ අසනීපයි කියල රටින් පැනල ගිය ගෝඨාභය රාජපක්ෂ අමෙරිකන් පුරවැසිකමත් ගත්තා. මහින්ද රාජපක්ෂ දිනුවට පස්සෙ ලංකාවට ආවා. පැරදුණාම ආයෙත් අමෙරිකාවට ගියා. හැම රටකම හමුදා පාලකයො අසාර්ථක වුණා. ලංකාව වගේ මානව හිතවාදී රටක දරදඬු පාලකයෙක්ට ඉඩක් නැහැ.

ඡායා-රංජිත් අසංක

දුමින්ද සම්පත්
 

 

 
....


අදහස්

3 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
අදහස් දැක්වීම් 0