ආචාර්ය ලෙස්ටර් ජේම්ස් පීරිස් 100 වැනි ජන්ම දිනය හෙට

Click to
follow

ජාත්‍යන්තර කීර්තියට පත් ප්‍රවීණ චිත්‍රපට අධ්‍යක්ෂක හෙළයේ මහා සිනමාකරු ආචාර්ය ලෙස්ටර් ජේම්ස් පීරිස් මහතාගේ 100 වැනි ජන්ම දිනය හෙට (05) දාට යෙදී ඇත.

ලෙස්ටර් ජේම්ස් පීරිස් මහතා දේශීය සිනමාව ජාත්‍යන්තරයට ගෙන ගිය ප්‍රථම සිනමාකරුවා වේ. ඒ මහතා 1919 දී දෙහිවලදී උපත ලැබුවේ ය. 1947 දී එංගලන්තය බලා පිටත්ව ගිය ලෙස්ටර් මහතා එහි දී ඔහු ගේ ප්‍රථම සිනමා නිර්මාණය වන සොලිලොකි 'SOLILOQUY' කෙටි චිත්‍රපට නිර්මාණය කළේය.

නැවත 1952 දී ලංකාවට පැමිණෙන ලෙස්ටෙර් මහතා රජයේ චිත්‍රපට අංශයට එක්වෙමින් කෙටි චිත්‍රපට රැසක් නිර්මාණය කළේය. ඉන්පසු සිය ප්‍රථම වෘත්තාන්ත චිත්‍රපට වූ 'රේඛාව' අධ්‍යක්ෂණය කරමින් දේශීය සිනමාව නව මාවතකට රැගෙන ඒමේ පුරෝගාමියා වූයේය. සිය සිනමා දිවියේදී ඔහු නිර්මාණය කළ සිනමා කෘති ගණන 20කි. ඉන් ගම්පෙරලිය,ගොළු හදවත, නිධානය, අහසින් පොළොවට, පිංහාමි වැනි චිත්‍රපට අන්තර්ජාතික සම්මාන හිමිකර ගැනීමට සමත්විය.

....


අදහස්

9 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
අදහස් දැක්වීම් 0