13.7 C
London
Friday, June 9, 2023

ඩොලරය ඉහළට

අද දිනයේ මෙරට වාණිජ බැංකුවල විනිමය අනුපාත අනුව ඇමෙරිකානු ඩොලරයේ ගැනුම් මිල ඊයේ දිනයට සාපේක්ෂව සුළු ඉහළ යාමක් දක්නට ලැබෙනවා.

ඒ ප්‍රධාන රාජ්‍ය බැංකුවල ඊයේ දිනයට සාපේක්ෂව අද දිනයේදී අමෙරිකානු ඩොලරයේ විකිණුම් සහ ගැනුම් මිල වෙනස් වීම හේතුවෙන්. මහ බැංකුව අද නිකුත් කළ විනිමය අනුපාතිකය අනුව ඇමරිකානු ඩොලරයක විකුණුම් මිල රුපියල් 328.60ක් ලෙසට සටහන් වී ඇති අතර එහි ගැණුම් මිල දැක්වෙන්නේ රුපියල් 311.26ක් ලෙසටයි.

මහජන බැංකුවේ අමෙරිකානු ඩොලරයක ගැනුම් සහ විකිණුම් මිල ඊයේ දිනයට සාපේක්ෂව අද දිනයේදී සුළු වශයෙන් ඉහළ ගොස් තිබෙනවා. ඊයේ දිනයේදී ඩොලරයක ගැනුම් රුපියල් 308.70ක් වූ අතර එය අද දිනයේදී රුපියල් 310.62ක් ලෙසටයි ඉහළ ගොස් ඇත්තේ.

ඊයේ දිනයේදී ඩොලරයේ විකිණුම් මිල රුපියල් 330.92ක් ලෙස සටහන්වූ අතර එය අද දිනයේදී රුපියල් 332.99ක් ලෙස ඉහළ ගොස් තිබෙනවා. අද දිනයේදී ලංකා බැංකුවේ අමෙරිකානු ඩොලරයේ ගැනුම් මිල රුපියල් 311ක් වූ අතර විකිණුම් මිල රුපියල් 329.54ක් ලෙසටයි සටහන් ව ඇත්තේ.

මේ අතර අද දිනයේදී සම්පත් බැංකුවේ විනිමය අනුපාත අගයන් අනුව අමෙරිකානු ඩොලරයේ ගැනුම් මිල රුපියල් 310ක් ලෙස සටහන්ව තිබෙන අතර ඩොලරයේ ගැනුම් මිල රුපියල් 325ක් ලෙස සටහන්ව තිබෙනවා.

කොමර්ෂල් බැංකුවේ අමෙරිකානු ඩොලරයේ ගැනුම් මිල අද රුපියල් 311.69ක් ලෙස සටහන්වූ අතර ඩොලරයේ විකිණුම් මිල රුපියල් 330ක් ලෙස සටහන්ව තිබුණා. අද දිනයේ සෙලාන් බැංකුවේ ඇමරිකානු ඩොලරයේ ගැනුම් මිල රුපියල් 309ක් ලෙස සටහන්ව තිබෙන අතර විකිණුම් මිල රුපියල් 331ක් ලෙස සටහන්ව තිබෙනවා.

හැටන් නැෂනල් බැංකුවේ අමෙරිකානු ඩොලරයේ අද ගැනුම් මිල රුපියල් 310ක් සහ විකුණුම් මිල රුපියල් 330ක් ලෙසටයි සටහන්ව ඇත්තේ. මේ අතර ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 2.9 ක පැකේජයේ පළමු වාරිකය ශ්‍රී ලංකාවට ලැබීමත් සමඟ ශ්‍රී ලංකා රුපියල ශක්තිමත් වී ඩොලරයේ අගය තවදුරටත් පහත වැටෙනු ඇති බව විශේෂඥයන් අදහස් පළ කරනවා.

දේශීය මුදල් ඒකකය ශක්තිමත් වීමේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ආනයනික භාණ්ඩ රැසක මිල ඉදිරියේදී අඩුවනු ඇති බවයි ඔවුන් පෙන්වා දෙන්නේ. මහනුවරදී මාධ්‍ය වෙත අදහස් දක්වමින් ආර්ථික විශ්ලේෂක ආචාර්ය චමින්ද මලලසේකර කියා සිටියේ වත්මන් පාලනය ගෙන යන ආර්ථික හා ප්‍රතිසංස්කරණ වැඩසටහන හේතුවෙන් පළමු වාරිකය ශ්‍රී ලංකාවට ලබාදීමට ජාත්‍යන්තර මුල්‍ය අරමුදල තීරණය කළ බවයි.

මෙම තත්ත්වය තවදුරටත් පවත්වා ගැනීම සඳහා වත්මන් ආර්ථික වැඩපිළිවෙළ තුළ දැඩි විනයක් ඇතිව රැඳී සිටීම අත්‍යවශ්‍ය බව ආචාර්යවරයා අවධාරණය කරනවා. සාමාන්‍ය ණය සහ ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල අනුමත කරන ණය අතර පැහැදිලි වෙනසක් ඇති බවත් රටක ආර්ථික ක්‍රියා පටිපාටිය නිවැරදි දිශාවට ගමන් කිරීම සඳහා නිතර උපදෙස් ලබා දෙමින් උපදෙස් ලබාදෙන බවත් ආචාර්ය චමින්ද මලලසේකර මහතා ප්‍රකාශ කළා. පසුගිය වසරේ අප්‍රේල් මාසයේදී ජාත්‍යන්තර වශයෙන් ශ්‍රී ලංකාව බංකොලොත් රාජ්‍යයක් ලෙස නම් කිරීමෙන් පසු රට අවුල් සහගත තත්ත්වයකට පත්වීම වැළැක්වීමට සමාජයේ ඇතැම් කොටස්, නිලධාරීන් සහ බලයේ සිටින අය වෙහෙස නොබලා කටයුතු කිරීම ප්‍රශංසනීය බවයි ඔහු සඳහන් කළේ.

Latest

අගමැති හා මාලදිවයින් විදේශ ඇමති අතර හමුවක්

දිවයිනට පැමිණ සිටින මාලදිවයිනේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය අබ්දුල්ලා ෂාහිඩ්...

සතොස අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ රැසක මිල පහළට

සතොස අත්‍යවශ්‍ය පාරිභෝගික භාණ්ඩ 10ක මිල පහළ දමා තිබේ.. හෙට...

උඩදියලුම වන අලි ප්‍රහාරයේ පෙම්වතා යළි රිමාන්ඩ්

කොස්ලන්ද, උඩදියලුම ප්‍රදේශයේදී වන අලියෙකු පහරදීමෙන් ජීවිතක්ෂයට පත්වූ තරුණියගේ...

හරක් කටාගේ පෙත්සමකට දින නියම වෙයි

අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව භාරයේ රඳවාගෙන සිටින නඳුන් චින්තක වික්‍රමරත්න...

Don't miss

ඩොලරයේ වාසිය ගොවීන්ටත් ලබාදෙනවා – මහින්ද

රුපියල් 9,000කට පහළ මිලකින් ගොවීන්ට යූරියා ලබාදීමට කටයුතු කරන...

ගෝඨාභයට ගෙවල් දෙන්න මම කවුද? – අලි සබ්රි

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ හිටපු ජනාධිපතිවරයාට තමා නිවසක් දී නැති බවත්...

අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් මහබැංකු අධිපතිවරයා ලෙස පත්කිරීම නීත්‍යානුකූලයි

2015 වසරේදී මහ බැංකු අධිපතිවරයා ලෙස අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් පත්...

අනුර ඇතුළු 26කට එරෙහිව වාරණ නියෝගයක්

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී අනුර කුමාර දිසානායක ඇතුළු 26 දෙනෙකුට මාර්ග...

වසර 05කදී රැකියා 73,440ක් අහිමි වෙලා

2018 වසරේ සිට වසර 05ක කාලය තුළ සුළු හා...

මෙරට නිල සංචිත වත්කම් ඉහළට

ශ්‍රී ලංකාවේ නිල සංචිත වත්කම් සියයට 26.2කින් ඉහළගොස් ඇති බව ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව පවසයි. ඒ අනුව මෙරට නිල සංචිත ප්‍රමාණය මැයි මාසයේ දී අමෙරිකානු...

ඩොලරය යළි හිස ඔසවයි

අද (07) දිනයේදී අමෙරිකානු ඩොලරයේ ගැනුම් මිල සහ විකුණුම් මිල යළි ඉහළ ගොස් තිබේ. ඒ අනුව ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ දෛනික විනිමය අනුපාත දක්වා ඇත්තේ...

අද රන් පවුමක මිල මෙන්න

මෙරට රත්තරන් මිල අද (06) දිනයේදී තවදුරටත් පහළ ගොස් ඇති බව රන් භාණ්ඩ නිෂ්පාදකයින් පවසයි. ඒ අනුව අද දිනයේදී කැරට් 24 රන් පවුමක් රුපියල් 146,302ක්...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here